Naravne oblike gibanja v borilnih športih
Z razvojem človeške vrste se je spreminjal način življenja in aktivnosti, ki jih je moral človek obvladati za svoj obstoj. Iz navedenega razloga smo se oddaljili od začetnih faz učenja gibanja povezanih z nabiranjem hrane, lovom in borbo. Delavci v športu opažamo zmanjšanje razvoja temeljnih gibalnih struktur (hoja, teki, skoki, meti, ..) pri najmlajših generacijah in prezgodnjo okorelost ter z sedenjem povezane deformacije okostja in mišičevja pri odraslih.
Spoznali bomo osnovne skupine naravni oblik gibanja in primernost posameznih oblik za proces ogrevanja, razvoj gibalnih sposobnosti, pridobivanje gibalnih informacij in utrjevanje gibalnih spretnosti.
Vsi se srečujemo s posledicami sodobnega načina življenja, kot je neustrezna prilagoditev organizma skokovitim spremembam okolja, ki se je milijone let oblikoval v sožitju z naravnim okoljem. Izpostavljenost degenerativnim procesom, ki so posledica porušenega ravnotežja človek – narava. Različna civilizacijska obolenja značilna za razvito družbo: bolezni srca in ožilja, debelost, slaba telesna drža, psihične težave, neprilagojeno socialno vedenje .. Razvoj športa ni naključen pojav – je odziv človeka na hitro spreminjanje okolja ter manifestacija njegovih potreb po gibanju in želja po vrnitvi k naravi. Gibanja v športnih aktivnostih so namreč v svojem bistvu in po strukturi zelo blizu gibanjem, ki so vplivala na razvoj človeka v njegovih zgodnjih fazah.
Vabljeni, v četrtek, dne 2.9.2021 ob 17 uri na gibalno delavnico v Center Veriga!